Správná teplota v ložnici = kvalitní spánek

Stalo se vám někdy, že jste v zimě nemohli usnout, protože jste měli studené nohy a ruce a ani pod peřinou jste se nedokázali kvůli nízké teplotě v ložnici zahřát? Anebo že jste se v létě v noci několikrát probudili horkem? Pokud ano, pak víte, jak moc je teplota v ložnici pro kvalitní spánek důležitá. Jakou tedy mít v ložnici teplotu, abyste se vyspali co nejlépe?

11560

Optimální teplota v ložnici

V první řadě si pojďme zodpovědět otázku, jaká je ideální teplota v ložnici. Odborníci se shodují na tom, že pro kvalitní spánek je nejlepší zvolit nižší teploty mezi 17 a 20 °C. V ložnici by tak teplota měla být zhruba o 3 až 4 stupně nižší než v ostatních pokojích. Pokud by teplota byla vyšší nebo nižší, mohli byste se během noci často budit, abyste se odkryli nebo přikryli, čímž by byl váš spánek narušený a ráno byste se necítili dostatečně odpočatí. Je také nutné dodat, že by teplota v ložnici měla být zhruba o 1 až 2 stupně vyšší u malých dětí, starších osob a nemocných. 

Jak docílit snížení teploty?

Pokud nemáte v ložnici klimatizaci, možná jste už taky někdy během horkých letních měsíců uvažovali nad tím, jak teplotu v ložnici snížit. Jednou z možností je zastínění pokoje během dne, docílit toho můžete například pořízením bambusových nebo dřevěných žaluzií či zatažením oken těžkým závěsem. Teplotu můžete snížit také větráním. Větrat byste měli brzy ráno nebo pozdě večer, kdy venku klesne teplota. Před spaním je také dobré dopřát si vlažnou sprchu nebo si vychladit pyžamo.

TIP: Teplotu jde ovlivnit i výběrem povlečení 

Významný vliv na kvalitu spánku má i to, jaké ložní prádlo zvolíte. V některých syntetických materiálech se v létě můžete například nadměrně potit. Jiné materiály se však vyznačují skvělými termoregulačními schopnostmi, což znamená, že v létě příjemně chladí a v zimě vás naopak zahřejí. Takovým materiálem je třeba bavlna. Vyzkoušejte luxusní bavlněné povlečení z egyptské Mako bavlny české značky Stella Ateliers.

Jakou roli hraje vlhkost v pokoji? 

Věděli jste, že kvalitu spánku do značné míry ovlivňuje i vlhkost v pokoji? Pokud je totiž vzduch extrémně suchý, snižuje obranyschopnost těla a vysušuje sliznice. Ideální však není ani vlhké prostředí, které může vést ke vzniku plísní a vyhovuje také roztočům. Je proto opravdu nutné v ložnici pravidelně větrat pro dosažení optimální vlhkosti, ta by se měla v zimě pohybovat mezi 45 až 60 % a v létě mezi 40 až 55 %.