Jak na dokonale čistou ložnici

Útulné a vstřícné místo ke spánku pomáhá dotvářet příjemná výmalba zdí či tapety, nejrůznější dekorace, luxusní povlečení či ladící koberec a závěsy. Aby požitek z dokonale útulné ložnice přetrvával dlouhodobě, je velmi důležité věnovat čas také jejímu úklidu a udržovat ji v čistotě. 

Jak na dokonale čistou ložnici

Péče o postel

Základem pro čistou ložnici a kvalitní spánek je pravidelná péče o postel a o vše, co s ní souvisí. Pro maximálně pohodlný spánek je také důležité zvolit správný materiál povlečení a kvalitní matraci. 

Ložní prádlo by se mělo prát minimálně jednou za 3-4 týdny, abyste tak zamezili zvýšenému výskytu prachu a roztočů. Pokud patříte mezi alergiky, povlečení je ideální měnit častěji. Zároveň je důležité věnovat pozornost materiálu, ze kterého je ložní prádlo vyrobeno. Určitě se vyhněte umělým materiálům, vaše pokožka mnohem více ocení luxusní povlečení ze 100% bavlny. Kvalitní bavlněné povlečení je příjemné na dotek a má výborné termoregulační schopnosti. Budete se v něm tak cítit doslova jako v bavlnce.

Důležitá je i péče o matraci. Pokud je to možné, jednou za čtvrt roku vyperte její potah nebo jiným způsobem vyčistěte její povrch. Pokud je matrace na určitých místech proleželá a její konstrukce to dovoluje, můžete ji obrátit.

Čištění koberce

Koberce zajisté působí hřejivě, ovšem i jim je nutné věnovat pozornost při úklidu ložnice. Existuje několik metod, jak vyčistit koberec. Ať už máte v ložnici ozdobný huňatý kobereček nebo příjemný koberec po celé její ploše, měli byste jej pravidelně vysávat luxem. Tím koberec zbavíte prachu, odumřelých částeček kůže a dalších nečistot. Jednou za čas je ovšem vhodné zvolit důkladnější čištění, a to například mokrou cestou za pomoci speciálního čističe a prostředků. Tím se zbavíte všech nečistot, které nedokáže odstranit vysavač, a dosáhnete tak dokonale čistého koberce.

Nezapomeňte na závěsy a záclony

Závěsy a záclony působí útulným dojmem a zároveň tvoří stylový a oblíbený prvek každé dokonalé ložnice. Při úklidu na ně rozhodně nezapomínejte, protože mohou být plné prachu a jiných vzduchem poletujících částic (pokud často větráte může se jednat například o pyl). Závěsy a záclony perte podle toho, jak uvádí jejich výrobce a ještě mokré je můžete nechat vyvěsit, čímž si následně usnadníte žehlení. 

Tip: Provoňte svou ložnici

Pokud chcete dosáhnout dokonalého výsledku a maximálního efektu čisté ložnice, během praní závěsů či povlečení použijte voňavou aviváž nebo vonné perličky. Vůně čerstvě vypraného prádla vyzdvihne čistou a útulnou atmosféru ložnice.