Rady a tipy, jak správně usušit povlečení

Chcete, aby vaše ložní prádlo vypadalo stále jako nové, bylo nadýchané a mělo krásné barvy? Pro prodloužení životnosti povlečení a prostěradel je důležité nejen to, jak ložní prádlo perete, ale také to, jak ho sušíte. Přinášíme vám užitečné tipy a rady na klasické sušení na šňůře a také v sušičce. 

Rady a tipy, jak správně usušit povlečení

Klasické sušení

Povlečení se asi nejčastěji suší klasicky na vzdušném a teplém místě – na půdě, v sušárně nebo v teplých a dobře větraných pokojích či venku. Povlečení je možné sušit buď na šňůře, nebo na sušáku. 

Tipy a rady, jak sušit prádlo na sušáku nebo na šňůře

Povlečení na šňůře nebo na sušáku dostatečně vypněte, usnadní vám to následné žehlení. Při sušení na šňůře není vhodné dávat kolíčky rovnou na rohy povlečení nebo prostěradla, protože hrozí jejich vytahání. Ideálně ložní prádlo pověste přes několik prádelních šňůr, abyste zabránili vzniku puků. Při sušení venku otočte povlečení naruby, aby na sluníčku nevybledly jeho barvy. 

Sušení povlečení v sušičce 

Sušení ložního prádla vám může ještě usnadnit sušička. Do sušičky však patří pouze povlečení, které má na štítku symbol čtverce s kruhem uvnitř. Pokud se uvnitř kruhu nachází jedna tečka, můžete prádlo sušit při libovolné teplotě, dvě tečky značí, že prádlo musíte sušit na nízkou teplotu. V sušičce nesušte povlečení a prostěradla, pokud to výrobce nedoporučuje, mohli byste ložní prádlo poškodit. 

Na jaký program sušit povlečení? 

Ložní prádlo sušte na jemný cyklus, případně zvolte program určený pro ložní prádlo, pokud ho vaše sušička nabízí. Nízké teploty při sušení totiž eliminují poškození vláken

Tipy, rady a triky, jak sušit povlečení v sušičce 

V následujících řádcích vám přiblížíme, jak sušit povlečení v sušičce, aby bylo nadýchané a vypadalo stále jako nové. V první řadě chraňte barvy povlečení tím, že ho otočíte naruby a zapnete knoflíky nebo zip. Povlečení takto uložte také do skříně, při skladování tak na jeho povrchu neulpí prach.

Po vyjmutí prádla ze sušičky povlečení nenechávejte vychladnout, ale rovnou ho složte, díky tomu bude krásně rovné. Pokud plánujete povlečení po sušení žehlit, nesušte ho zcela do sucha. Mírně vlhké povlečení se vám bude žehlit lépe. 

Materiály, které se nemusí po usušení žehlit

Nemáte rádi žehlení? Pak se při nákupu zaměřte na materiály ložního prádla, které po usušení nemusíte žehlit. Vhod vám přijde například jerseyové povlečení nebo luxusní bavlněné povlečení v nežehlivé úpravě.