Jak správně pečovat o matraci?

Souhlasíte s tím, že je kvalitní spánek základem celého dne? Jeho kvalitu může vylepšit hned celá řada faktorů. Jedním z nich je pravidelná a správná péče o matraci, na které trávíme velkou část dne. Pojďte se s námi podívat na to, jak byste se měli o svou matraci starat, abyste prodloužili její životnost a zároveň se perfektně vyspali.

Jakou matraci vybrat?

Vybíráte matraci a přemýšlíte, která se bude udržovat nejlépe a zaručí vám opravdu blahodárný spánek? Ideální volbou je matrace z PUR pěny, která obsahuje celulózu. Díky ní se v matraci drží méně vlhkosti a tento typ matrace vytváří prostředí, které je méně příznivé pro roztoče a bakterie. Důležitý je také potah matrace, který by měl být, stejně jako samotná matrace, vyrobený z materiálů, které dobře odvádějí vlhkost. Potah by měl být snímatelný a vhodný na praní v pračce.

Jak o matrace pečovat?

Matraci byste měli pravidelně větrat a luxovat, ideální je, pokud je matrace uložena na roštu, kde může takzvaně lépe dýchat. Je dobré také matraci pravidelně otáčet, jednak z hygienických důvodů a jednak proto, že otáčení prodlužuje životnost matrace. Pravidelně byste měli také prát potah matrace v pračce na 60 nebo 90 stupňů.

Věděli jste?

Pokud nebudete matraci pravidelně vysávat, mohou se v ní už po pěti letech nashromáždit nečistoty o váze neuvěřitelných 2 kilogramů. Tyto nečistoty jsou většinou složené z roztočů a jejich exkrementů, vlasů, chlupů nebo olupující se kůže. To samé platí i v případě polštáře. Po šesti až sedmi letech mohou až desetinu jejich váhy tvořit nečistoty.

A co povlečení?

Je důležité pečovat nejen o matraci, ale také o ložní prádlo. Přemýšlíte nad tím, jak často byste měli ložní prádlo měnit? Odborníci se shodují na tom, že ideální doba pro výměnu je zhruba dva týdny. Pokud se však potíte nebo jste nemocní, měli byste povlečení měnit ještě častěji. Povlečení perte na 60 stupňů. Tato teplota zaručeně zahubí roztoče. Přečtěte si o péči o povlečení více v tomto článku.

Ložnice je místem, ve kterém trávíme velkou část dne. Nezapomínejte proto na pravidelnou péči o matrace a ložní prádlo.