5 tipů, jak si vybrat správnou matraci

Odborníci se shodují na tom, že na kvalitu spánku má vliv celá řada faktorů. Jedním z těch zcela zásadních, kromě volby kvalitního bavlněného povlečení, je výběr správné matrace, která se do značné míry podílí na tom, jestli se budete probouzet odpočatí a bez bolesti. Poradíme vám, jak vybrat kvalitní matraci, na které se vám bude spát lépe než kdy dříve. 

5 tipů, jak si vybrat správnou matraci

Na co se při výběru matrace zaměřit?

Při výběru matrace do postele je třeba zaměřit se hned na několik parametrů, ke kterým patří tvrdost i materiál matrace. Jak tedy matraci vybrat?

Jaký jste spáč?

V první řadě si zodpovězte otázku, v jaké poloze nejraději spíte. V případě, že preferujete polohu na zádech, měli byste zvolit tvrdší matraci. V poloze na zádech je totiž váha těla rozložena rovnoměrně a tělo potřebuje stabilní oporu. Máte nejraději polohu na břiše? Ideální je zvolit středně tvrdou matraci. Skvělou volbou je matrace kombinující tvrdší a měkčí části, jež se dokonale přizpůsobí poloze vašeho těla. A jakou matraci zvolit, pokud spíte na boku? V tomto případě sáhněte po měkčí matraci, tvrdší matrace by totiž mohla omezovat váš krevní oběh. 

Preferujete měkčí, nebo tvrdší povrch?

Lidé se často ptají, jestli je lepší měkčí nebo tvrdší matrace. Někteří dokonce mají za to, že čím je matrace tvrdší, tím lepší. Není to však tak docela pravda. Neexistuje totiž jednotné pravidlo, jak tvrdou matraci zvolit, protože požadavky každého těla jsou jiné. Tvrdost byste měli volit jednak s ohledem na věk, na polohu, ve které spíte, na tělesnou hmotnost a v neposlední řadě na vaše osobní preference. Obvykle platí, že měkčí matrace jsou vhodné pro lidi s křehčí tělesnou konzistencí a ty, kteří preferují polohu na boku, tvrdší matrace jsou zase vhodnější pro osoby s vyšší váhou a také ty, kteří rádi spí na zádech. 

Chcete, aby netrpěla vaše krční páteř a záda?

Probouzíte se ráno s bolestmi zad nebo krční páteře? Pokud jste odpověděli kladně, doporučujeme zvolit zdravotní matraci. Kvalitní tvrdé matrace jsou vhodné pro lidi, kteří bojují s bolestmi ve spodní části zad. V případě, že máte problémy s kostmi a klouby, je ideální variantou trojdílná matrace, jednotlivé části matrace podporují konkrétní části těla a přizpůsobují se jejich hmotnosti i tvaru. 

Bojujete s alergií na prach nebo roztoče?

Trpíte alergiemi? V tomto případě zvolte kvalitní zdravotní matraci, jež nabízí ochranné technologie, které vás ochrání proti prachu a roztočům. Může se jednat například o stříbrná vlákna vyznačující se silnými antistatickými vlastnostmi nebo bambusová vlákna, která se pyšní řadou antibakteriálních účinků. 

Jak moc se v noci potíte? 

Také v případě, že se v noci potíte, je na místě zvolit matraci s obsahem přírodních nebo bambusových vláken či jiných materiálů s antibakteriálními vlastnostmi. Stříbrná vlákna jsou ceněná proto, že regulují tělesnou teplotu a bambusová vlákna absorbují čtyřikrát více vlhkosti než bavlna. K tomu si pořiďte i kvalitní bavlněné povlečení, třeba takové, které najdete u české značky Stella Ateliers. Díky použité 100% bavlně je povlečení dostatečně prodyšné a nebudete se pod ním tolik potit. Zároveň je příjemně měkké a hřejivé.